niedziela, 24 stycznia 2016

Piękne, bo prosteDo tego, o czym zaraz napiszę, zbieram się już od wielu tygodni. Często mam tak, że materia musi dojrzeć, zanim przeleję ją na wirtualnym papier, natomiast ten temat kiełkuje we mnie od naprawdę dawna. Kiedy jeszcze w starym roku zasiadłam do komputera, żeby ową kwestię wreszcie poruszyć, popełniłam niestety ten drobny, acz brzemienny w skutki błąd, iż z przyzwyczajenia zajrzałam jeszcze szybciutko na Fejsika. Moim oczom ukazał się link do nowego posta pewnego znanego blogera, który - o zgrozo! - mnie uprzedził. Oczywiście natychmiast odechciało mi się pisać. Co więcej, zwlekałam kilka dni z przeczytaniem tego tekstu w obawie, że wyczytam w nim dokładnie to, co sama chciałam napisać. Szybko jednak ochłonęłam i pomyślałam sobie: hej, to w sumie świetnie, że jest nas więcej!

Podobnie było ze mną i muzyką. Przez wiele lat starałam się osiągnąć coś na większą skalę jako wokalistka i autorka piosenek i ok, miałam nawet te swoje 5 minut, ale ostatnio coś niepokojąco często marudziłam w duchu, że 5 to tak jakby jednak trochę za mało, po czym doszłam do wniosku, że: hej, właściwie to po co więcej?

I to o tym dzisiaj chciałam. Że właściwie to po co chcieć więcej. Że właściwie to po co się napinać. Że chyba trzeba wrzucić na luz i brać życie takie, jakim jest i szukać w nim - takim, jakie jest - rzeczy dobrych, co jest w gruncie rzeczy bardzo proste. I że może niekoniecznie jestem od razu lamuską i no-lifem tylko dlatego, że chcę uśpić w sobie namolną maksymalistkę.

Jak napisała ostatnio moja przyjaciółka Kaja, matka nie tylko swojego, ale i mojego bloga: "szperam i szukam niecodzienności w codzienności". Sama bym lepiej tego nie ujęła. Choć właściwie nie muszę nawet specjalnie szperać i Ty pewnie też nie, Kaju oraz każdy inny człowieku. Wszak wystarczy się rozejrzeć.

Na przykład: Ogólnie nie lubię zimy, ale uwielbiam jak z nieba spadają płatki świeżego śniegu. Przystaję wtedy z zachwytu, przygwożdżona wrażeniem, że wszystko dzieje się w spowolnionym tempie. To jest magiczne. Tak jakby na górze mieli mega piana-party, a u nas na Ziemi zatrzymał się czas. 

źródło: www.static.boredpanda.com


Uwielbiam to uczucie, gdy wracam z pracy do domu, jest jakaś 20:00, zachodzę do sklepu po - dajmy na to - mleko, wodę i cytrynę (używam dużo cytryny) i żegnamy się uprzejmie na dobranoc z panią ekspedientką i wiem, ze zaraz pójdę do siebie i będzie Home Sweet Home. Jeśli mam szczególne szczęście, trafiam na moment, w którym pani ekspedientka zmywa podłogi przed zamknięciem sklepu i nucąc sobie radośnie pod nosem zwraca się do swojego kolegi przy kasie: "Bęęę-dzie, będzie zabaaa-wa [śpiewa]... Ładna piosenka, nie?". Wychodzę wtedy ze sklepu z uśmiechem na twarzy i uśmiech ten donoszę do domu, gdzie padam na moje milusińskie łóżeczko, dziękując w duchu za to, że je mam, podobnie jak to milusińskie uczucie w środku, splatające się w sposób idealnie spójny z milusińskością łożka, z którym stapiam się ja sama, przeistaczając się w oazę milusiństwa. I nikt mi tego nie odbierze. No chyba że pracodawca tej pani ekspedientki, który zawsze może ją zwolnić, albo terrorysta, który może wysadzić w powietrze sklep lub też pożar, który może mi spalić mój dom, itp. (ODPUKAĆ!).

Z biegiem lat coraz częściej dostrzegam i coraz bardziej doceniam takie właśnie drobne rzeczy. Żądza dzikich wrażeń, coraz to nowych doznań, została wyparta przez umiejętność obserwowania tego, co jest tu i teraz i znalezienia w tym tego, czego w życiu szukam, czyli pierwiastków humorystycznych, estetycznych, filozoficznych, metafizycznych, itp. To wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Trzeba mieć tylko oczy i uszy - najlepiej szeroko otwarte.

To małe rzeczy czynią życie wielkim
źródło: www.pthevinylshack.com
Wiem, że łatwo mi mówić, bo otrzymałam od życia ponadprzeciętnie dużo bodźców, a moja potrzeba wyhamowania to naturalna kolej rzeczy, dlatego nie dziwię się nikomu, kto po wielu latach nudnej rutyny pragnie się z niej wyrwać. Niemniej obawiam się i obserwuję też, że takie "zerwanie się z łańcucha" może szybko przerodzić się w chorą pogoń za czymś, co wydaje się lepsze, atrakcyjniejsze, choć tak naprawdę pozostaje bliżej nieokreślone, nieuchwytne, a przez to nieosiągalne. 

Podziwiam ludzi, którzy ciężko pracują - też jestem raczej pracowita, a w CV wpisane mam, zgodnie z prawdą, że do powierzonych mi zadań podchodzę z należytą starannością. Niemniej jednak na swój sposób współczuję osobom, które chcą coraz więcej i lepiej, chcą być nie wiadomo kim nie wiadomo jak ważnym, jakby to było nie wiadomo jak istotne. Śmieszy mnie, że coraz więcej z nas czuje potężny odśrodkowy przymus wyróżniania się, czy to za pomocą wyglądu, czy osiągania powszechnie oklaskiwanych sukcesów, że tak łakniemy akceptacji, atencji, uznania otoczenia, popularności, dwoimy się i troimy w swojej oryginalności i potrzebie bycia zauważonym, zahaczając niekiedy ostro o farsę.

Szczególnej rozrywki dostarcza mi ostatnimi czasy środowisko pseudo-artystyczne pełne podrzędnych wykonawców, którzy za wszelką cenę chcą się wybić. Bawi mnie świat celebrytów stających na rzęsach, żeby jeszcze czymś zaszokować albo chociaż zaskoczyć, zrobić coś, czego jeszcze nie było, kiedy przecież było już wszystko, wzbudzić choć na chwilkę jakąś choćby tyci kontrowersyjkę, chociaż na chwilunię zabłysnąć w towarzystwie albo na pękającym w szwach firmamencie blado świecących gwiazd, które zaraz i tak jedna po drugiej spadną na zbity pysk. 

Podczas gdy normalność jest spoko. Co więcej, to ona będzie niedługo oryginalna. Albo już jest.

źródło: www.tumblr.com

Obraz współczesnego targowiska próżności, rozrastającego się w zawrotnym tempie we wszystkich możliwych kierunkach i dziedzinach życia niczym jakiś superchwast, skutecznie zniechęcił mnie do wyciskania z życia maksa. Brzydzę się tym wyścigiem, odbywającym się jakby za szybą wystawową, za którą tabuny akwizytorów samych siebie prężą swoje łaknące oklasków ciała, przepychając się jeden przez drugiego niczym konsumencka dzicz, pragnąca upolować coś po przecenie w Czarny Piątek. Mierzi mnie to opętane perspektywą rozpoznawalności towarzystwo rozparcelowane na miliard mini krążków wzajemnej adoracji, sztucznie nakręcane jak badziewna katarynka kolejnymi talent-szołami, konkursami promującymi głównie ich sponsorów i nużącymi wszystkich dokoła głosowaniami on-line. Kiedyś ludzie wchodzili na scenę, robili swoje, robili to zajebiście i schodzili. I to wystarczało. Nie potrzebowali osobistego stylisty, dietetyka, rzeźbiarza sylwetki oraz life coacha, po to aby ewentualnie przez jeden sezon było coś o nich słychać. 

Jeśli brzmię jak rozgoryczona niedoszła artystka, sfrustrowana tym, że dano jej w radiu o kilka minut za mało, za co teraz próbuje znaleźć winnych, to może dzieje się tak dlatego, że na szczęście równolegle powstaje dużo dobrych rzeczy, za którymi jednakowoż a) nie nadążam i których b) nie współtworzę, co mnie summa summarum trochę wkurza. Ale ok, trudno, jak już wcześniej wspomniałam, epizod rozżalenia tym oczywistym faktem, iż muzyka to słaba inwestycja, mam już za sobą i pogodziłam się z myślą, że władowałam w nią mnóstwo pracy (na szczęście nie tylko w nią), z której niewiele wynika. Dziś zamiast umartwiać się, wolę wierzyć, że z jakiegoś powodu tak jest dla mnie lepiej i skupić się na roli odbiorcy, która mi być może nawet bardziej leży.

Kariera to piękna rzecz, ale nie możesz się do niej przytulić w zimną noc.
źródło: www.vinylzart.com
Może życie uchowało mnie przed czymś, nie spełniwszy moich wszystkich zachcianek? Może teraz serwuje mi fazę przejściową, taką swoistą strefę buforową między jednym wcieleniem, a drugim? Może to, czego nie załatwię teraz, zrobię, kiedy przyjdę na świat po raz kolejny, już o krok dalej jako lepsza wersja siebie? Może wszystkie niewygodne doświadczenia są po to, aby następnym razem już na starcie wiedzieć więcej intuicyjnie? Może narodzę się ponownie wyposażona w immanentny zapis wyników lekcji, które obecnie odrabiam?

Może na pewne rzeczy zwyczajnie nie jesteśmy gotowi, choć mogłoby się wydawać, że jest inaczej albo że to, czego chcemy, nam się po prostu należy?

Potencjalnych przyczyn, dla których nie jestem dziś tym, kim chciałam kiedyś być, jest całe mnóstwo. Bo nie postawiłam wszystkiego na jedną kartę, bo nie byłam dostatecznie dobra, odważna, odporna i/lub ogarnięta, bo nie znałam odpowiednich ludzi, bo nie miałam szczęścia, bo tak naprawdę wcale tego nie chciałam, bo może dziś wciągałabym nosem wszystko, co białe i się nie rusza (i da się wciągnąć), sprawiając mojej mamie niepotrzebną przykrość.

A tak nawiasem mówiąc to uważam, że sława jest nieludzka (czego dowodzą liczne tragiczne biografie) i zarezerwowana dla niewielu wybranych jednostek odpowiednio skonstruowanych do dokonywania rzeczy wielkich.

No właśnie, to po co ja się w ogóle pakowałam w tę muzykę zamiast od razu po studiach zdać egzamin na tłumacza przysięgłego albo zahaczyć się w którejś z instytucji UE, by kosić dziś gruby hajs? (Koszmar nadmiaru wyborów, cechujący nasze czasy, to temat na odrębny post.)

Można tak gdybać do usranej śmierci i nie ukrywam, że bywa to kuszące.

Jednak zamiast roztrząsać przeszłość i snuć plan podboju świata, obojętne w jakim charakterze - czy artystki czy nie-artystki, wolę po prostu ugotować zupę albo iść potańczyć.

źródło: www.facebook.com/bohater1
Kiedy czasem nachodzi mnie poczucie, że moje życie nie jest dostatecznie zajebiste, bo - umówmy się, każdego czasem nachodzi - szybko przypominam sobie, że wystarczy przenieść punkt ciężkości z negatywów na pozytywy, które niemal zawsze są obok, i jak niewiele wart jest ten ciągły bulgot niepokoju w trzewiach. Poza tym zawsze są jeszcze słynne wypowiedzi-obrazki marki Bohater made by Małgorzata Halber, przypominające o tym, że "you are not alone".

Serce pełne wdzięczności jest magnesem dla cudów
źródło: www.pinterest.com
Życie jest dużo znośniejsze, ba, jest po prostu piękne, gdy dostrzegamy nawet drobne dobrodziejstwa i gdy potrafimy być wdzięczni za nie nawet w trudnych dla nas chwilach. Wtedy łatwiej doświadczyć pocieszenia, gdyż jest się w stanie dostrzec je w pozornie błahych zdarzeniach, które dla kogoś innego mogłyby nie mieć żadnego znaczenia. Ta umiejętność z kolei pociąga za sobą więcej dobra. Głęboko wierzę w to i wiem z autopsji, że wdzięczność nagradzana jest kolejnymi powodami do wdzięczności. Dlatego staram się pielęgnować uważność i to, co mam. Po prostu. W sumie to się nawet jakoś wyjątkowo nie staram, bo to się dzieje samo. Weszło mi w nawyk, bo sprawia mi przyjemność, robi mi dobrze. Gdy jestem zmęczona, automatycznie jestem wdzięczna za łóżko. Gdy śpię w nim sama, jestem wdzięczna, że mam więcej miejsca dla siebie. Gdy choruję, jestem wdzięczna za dostęp do leków i czas na rzeczy, na które na co dzień czasu nie mam. Gdy na dworze jest zimno, jestem wdzięczna za moje przytulne mieszkanko. Gdy czuję głód, jestem wdzięczna, że mam co jeść. Gdy mam problem, jestem wdzięczna, że mam go z kim obgadać. I tak dalej.

Nigdy nie zapomnę kilku sytuacji, świadczących o tym, że warto być otwartym na sygnały ratownicze od losu, który jest nam przychylny, jeśli tylko zechcemy docenić to, co jest nam dane.

Śpiewałam na ulicy z moim ex i coś było między nami nie tak, bo pamiętam, że było mi smutno i źle. Oddaliłam się i przycupnęłam w samotni mej na schodku przed pobliskim sklepem. Będąc na dodatek w nie moim kraju, daleko od domu, poczułam nagle okropną bezradność. Przyuważyła to pewna turystka z Holandii, która okazała się moim aniołem zbawienia. Wyczuła, że coś się dzieje i po prostu podeszła zapytać, co się stało - była przy mnie, kiedy nie było przy mnie nikogo innego, a tak bardzo potrzebowałam czyjegoś ramienia. Wyrzuciłam z siebie, co miałam do wyrzucenia, a ona opowiedziała mi o swoim życiu i trudnościach, które musiała pokonać, by dziś być tą promienną, serdeczną, pełną wigoru kobietą, którą spotkałam.

Innym znów razem, w podobnej sytuacji, podeszła do mnie mała dziewczynka i wręczyła mi ten oto obrazek:

Tak jakby chciała powiedzieć: Może coś między wami jest nie tak, może twój chłopak nie ma nóg, ale spójrz, za to ma bardzo długą szyję, a ty jej w ogóle nie masz, więc super się uzupełniacie i razem tworzycie coś tak ładnego, że kwiatki kwitną wokół was. Oczywiście popłakałam się wtedy jeszcze bardziej, ale już zupełnie inaczej.

Z kolei ostatnio, kiedy po uczestnictwie w super udanym wydarzeniu kulturalnym dopadł mnie nagle, nie wiedzieć czemu, jakiś ostry ból egzystencjalny i miałam ochotę taplać się w kałuży łez na środku ulicy, wyhaczył mnie mały chłopczyk, ledwo drepczący, i z zalotnym uśmiechem oddał mi swój żółty, plastikowy widelczyk, którym pewnie chwilę wcześniej podkradał rodzicom frytki, kupione w budce obok. Do dziś noszę ten widelczyk w torebce na znak, że wszystko będzie dobrze. Jeszcze jest, kurde, żółty.źródło: www.gryzmol.pl
Tak wiem, rzygam tęczą. Co będąc obok mnie niekoniecznie zawsze widać, ale też nie o to chodzi. Można powiedzieć, że rzygam tęczą do środka. Nie trzeba jednak być szczególnie wrażliwą osobą z wyjątkowo wyczulonym tęczo-radarem, żeby dostrzec, iż wewnętrzny tęczo-rzyg paruje przez moją skórę w postaci subtelnej kolorowej aury, którą noszę wokół siebie, niczym barwny ogon - nomen omen - pawia.


"Nie bój się w miejscu stać, nie bój się nie robić nic" śpiewa Maria Peszek w swoim nowym singlu, który ukazał się, podczas gdy ja to wszystko pisałam. I tutaj pragnę podzielić się czymś, co widnieje na stronie 12 stycznia w jednym z czterech kalendarzy-dzienników, które obecnie zapisuję (nie mogłam się zdecydować, który wybrać, więc kupiłam wszystkie):


Bardzo się cieszę, że wydawane są takie kalendarze-dzienniki, że są ludzie, którzy chcą innym ludziom przypominać, co jest ważne, i że jest coraz więcej ludzi, którzy chcą, aby im o tym przypominano. I cieszę się, że Ty - skoro to czytasz - prawdopodobnie do nich należysz.

Więc co się tak naprawdę liczy, jeśli nie ciągłe parcie do przodu i zdobywanie kolejnych szczytów? Dla mnie odpowiedź jest jasna: pomijając umiejętność cieszenia się tym, co się ma, są to RELACJE.

Bo co mnie uratowało przed smutkiem i nieszczęściem? Nie monety, ani nawet banknoty wrzucone do pokrowca od gitary, tylko drugi człowiek. Obca pani z sercem na dłoni tudzież obce dziecko z obrazkiem (bądź też plastikowym widelczykiem) w ręku.

źródło: www.facefun.pl
Drogą do bogactwa jest świadomość, jak bogaty jesteś.
źródło: www.awrightworld.tumblr.com

Bogactwo to nie to, co masz na koncie, ale to, co masz w sercu.
źródło: www.piexteller.com
Nieważne jak wykształcony, utalentowany, bogaty czy fajny sam sobie 
się wydajesz, to, jak traktujesz ludzi, mówi o tobie wszystko.
źródło: www.coreywoodsit.tumblr.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz